
Amazonas Paradiso Natura Hammock Double

Recommended for: Comfort seekers.
Because: The Paradiso Natura Hammock is made from 100% Recycled Brazilian Cotton and with hand-woven extra-thick cords for ultimate strength, yet the sturdy cotton fibers make for maximum comfort.
| Lying Surface: | 250 x 175 cm |
| Full Length: | 360 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 2.5 kg |
| Material: | Recycled Brazilian Cotton |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Pack Dimensions: | 43 x 25 x 13 cm |
Compatible with the following stands:
Arcus, Olymp, Sumo Grande, Madera, Troja
View the product video below
Original: $99.95
-70%$99.95
$29.98More Images





Amazonas Paradiso Natura Hammock Double

Recommended for: Comfort seekers.
Because: The Paradiso Natura Hammock is made from 100% Recycled Brazilian Cotton and with hand-woven extra-thick cords for ultimate strength, yet the sturdy cotton fibers make for maximum comfort.
| Lying Surface: | 250 x 175 cm |
| Full Length: | 360 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 2.5 kg |
| Material: | Recycled Brazilian Cotton |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Pack Dimensions: | 43 x 25 x 13 cm |
Compatible with the following stands:
Arcus, Olymp, Sumo Grande, Madera, Troja
View the product video below
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Recommended for: Comfort seekers.
Because: The Paradiso Natura Hammock is made from 100% Recycled Brazilian Cotton and with hand-woven extra-thick cords for ultimate strength, yet the sturdy cotton fibers make for maximum comfort.
| Lying Surface: | 250 x 175 cm |
| Full Length: | 360 cm |
| Load Capacity: | 200 kg |
| Weight | 2.5 kg |
| Material: | Recycled Brazilian Cotton |
| Extras: | Includes bag |
| How to wash: | Hand wash only. No dryer. |
| Pack Dimensions: | 43 x 25 x 13 cm |
Compatible with the following stands:
Arcus, Olymp, Sumo Grande, Madera, Troja






















