
Amazonas Madera Wooden Post Hammock Stand

Recommended for: Those who need a secure and sturdy stand for their hammock.
Because: The Madera Wooden Post Hammock Stand provides a single, reliable attachment point for any hammock. This stand allows you to connect one end of your hammock to the stand, while the other end can be fixed to a tree, post, or any other suitable anchor point. This makes it a versatile and convenient option for anyone in need of a reliable hammock stand.
| Fits hammocks: | All hammocks |
| Made from: | Weatherproof Spruce Wood |
| Load Capacity: | 100 kg |
| Dimensions L | 165 cm |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Extras: | Fittings included, all you need is a tree and a Smart Rope |
| Box Dimensions: | 91 x 10 x 10 cm |
| Customs tariff number: | 4421999999 |
| Individual Weight | 5kg |
Original: $99.95
-70%$99.95
$29.98More Images






Amazonas Madera Wooden Post Hammock Stand

Recommended for: Those who need a secure and sturdy stand for their hammock.
Because: The Madera Wooden Post Hammock Stand provides a single, reliable attachment point for any hammock. This stand allows you to connect one end of your hammock to the stand, while the other end can be fixed to a tree, post, or any other suitable anchor point. This makes it a versatile and convenient option for anyone in need of a reliable hammock stand.
| Fits hammocks: | All hammocks |
| Made from: | Weatherproof Spruce Wood |
| Load Capacity: | 100 kg |
| Dimensions L | 165 cm |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Extras: | Fittings included, all you need is a tree and a Smart Rope |
| Box Dimensions: | 91 x 10 x 10 cm |
| Customs tariff number: | 4421999999 |
| Individual Weight | 5kg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Recommended for: Those who need a secure and sturdy stand for their hammock.
Because: The Madera Wooden Post Hammock Stand provides a single, reliable attachment point for any hammock. This stand allows you to connect one end of your hammock to the stand, while the other end can be fixed to a tree, post, or any other suitable anchor point. This makes it a versatile and convenient option for anyone in need of a reliable hammock stand.
| Fits hammocks: | All hammocks |
| Made from: | Weatherproof Spruce Wood |
| Load Capacity: | 100 kg |
| Dimensions L | 165 cm |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Extras: | Fittings included, all you need is a tree and a Smart Rope |
| Box Dimensions: | 91 x 10 x 10 cm |
| Customs tariff number: | 4421999999 |
| Individual Weight | 5kg |






















