
Amazonas Ceara Hammock Stand Rockstone

Suitable for: Individuals seeking an elegant focal point for their garden that is also portable.
Reason being: The Sumo Rockstone Metal Hammock Stand (L) is designed to support a maximum weight of 120kg, making it ideal for single hammocks. The metal frame features a specialized coating developed by AMAZONAS, which resembles granite in appearance and is more resistant to scratches than standard powder coatings. This stand offers a sophisticated aesthetic while remaining portable for convenience.
| Fits hammocks with length: | 270-320 cm |
| Made from: | Powder Coated Steel |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Weight | 19 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 270-330 x 105 x 110 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Individual pack dimensions:: | approx. 109 x 32 x 14 cm |
| Extras: | Fittings included, all you need is a hammock! |
More Images




Amazonas Ceara Hammock Stand Rockstone

Suitable for: Individuals seeking an elegant focal point for their garden that is also portable.
Reason being: The Sumo Rockstone Metal Hammock Stand (L) is designed to support a maximum weight of 120kg, making it ideal for single hammocks. The metal frame features a specialized coating developed by AMAZONAS, which resembles granite in appearance and is more resistant to scratches than standard powder coatings. This stand offers a sophisticated aesthetic while remaining portable for convenience.
| Fits hammocks with length: | 270-320 cm |
| Made from: | Powder Coated Steel |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Weight | 19 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 270-330 x 105 x 110 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Individual pack dimensions:: | approx. 109 x 32 x 14 cm |
| Extras: | Fittings included, all you need is a hammock! |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Suitable for: Individuals seeking an elegant focal point for their garden that is also portable.
Reason being: The Sumo Rockstone Metal Hammock Stand (L) is designed to support a maximum weight of 120kg, making it ideal for single hammocks. The metal frame features a specialized coating developed by AMAZONAS, which resembles granite in appearance and is more resistant to scratches than standard powder coatings. This stand offers a sophisticated aesthetic while remaining portable for convenience.
| Fits hammocks with length: | 270-320 cm |
| Made from: | Powder Coated Steel |
| Load Capacity: | 120 kg |
| Weight | 19 kg |
| Dimensions L X W X H (cm): | 270-330 x 105 x 110 |
| Assembly: | Easy to assemble, instructions included |
| Individual pack dimensions:: | approx. 109 x 32 x 14 cm |
| Extras: | Fittings included, all you need is a hammock! |






















